Co mają wspólnego dożynki z ludowym oporem?

28 lutego 2021, wprowadził(a) ot

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Toruniu, zaprasza na wykład otwarty dra Michała Rauszera pt. „Co mają wspólnego dożynki z ludowym oporem?”, który odbędzie się w formie on-line w czwartek 18 marca 2021 r. o godz. 18.00, przy pomocy platformy BigBlueButton, link do spotkania: https://vc.umk.pl/b/raf-khx-nth.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Czy dożynki mogą być rewolucyjne? Jak ma się bajka o psie i wilku do ludowego oporu? Dlaczego kobiety czarują? W badaniach nad buntami czy oporem przywykliśmy myśleć o nich jak o działaniu zaangażowanych rewolucjonistów, którzy z rozwianą koszulą szturmują jakąś „Bastylię”. Tymczasem dużo powszechniejszy w historii jest opór ukryty, codzienny, prowadzony poza wzrokiem pana. Prelegent w swoim wystąpieniu opowie o tym jak antropolog/antropolożka może badać opór, przybliży teoretyczne koncepcje oporu, ukazując je na konkretnych przykładach oporu polskich chłopów i chłopek w okresie pańszczyźnianym. Będzie to jednocześnie spotkanie promocyjne nowej książki prelegenta pt. „Siła podporządkowanych„, która ukazała się właśnie w Wydawnictwach Uniwersytetu Warszawskiego”.

Dr Michał Rauszer – etnolog i kulturoznawca, obecnie adiunkt na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, wcześniej pracownik Instytutu Slawistyki PAN oraz Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Śląskiego. W swoich badaniach koncentruje się na analizie zjawisk buntu i oporu kulturowego oraz tożsamości kulturowej. Jest autorem książki „Homo frajer. Nieświadome wymiary kultury” (Gdańsk 2014), ponadto publikował w „Sprawach Narodowościowych – Seria Nowa”, „Przeglądzie Religioznawczym”, „Nation and Nationalism”.

[Uwagi techniczne: Platforma BigBlueButton, na której się spotkamy jest intuicyjna, nie wymaga też żadnego logowania, niemniej możemy wpisać swoje imię i nazwisko lub tylko imię. Udostępniony link po prostu klikamy lub wklejamy w swoją przeglądarkę. Klikamy „Dołącz”, zaznaczamy opcję „Używam mikrofonu” (to można włączać i wyłączać, pierwszy wybór przy wejściu determinuje jednak nasz udział w spotkaniu). Potem możemy udostępnić kamerę (klikając już ikonkę kamery, również proces każdorazowo odwracalny). Uwaga jeśli jesteśmy na spacerze, na mieście czy gdziekolwiek, w tym spotkaniu możemy również uczestniczyć na swoim telefonie, smartfonie, tablecie etc.]

powrót »

Wpis z kategorii Wydarzenie