Figura Matki Boskiej Skępskiej jako wizerunek acheiropoietyczny

2 stycznia 2021, wprowadził(a) ot

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Toruniu zaprasza na wykład otwarty Łukasza Ciemińskiego, pt. „Figura Matki Boskiej Skępskiej jako wizerunek acheiropoietyczny”, który odbędzie się w formie on-line we wtorek 19 stycznia 2021 r. o godz. 18.00, przy pomocy platformy BigBlueButton, link do spotkania: https://vc.umk.pl/b/raf-khx-nth.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Prelegent omówi zagadnienie antropologii wizerunku cudownego na przykładzie figury Matki Boskiej Skępskiej, opierając swą analizę na metodzie badania antropologii obrazu Hansa Beltinga i Davida Freedberga oraz na badaniach terenowych i źródłach literackich. W ten sposób zostanie poruszona kwestia przedstawienia, którego „ludzka dłoń nie robiła”.
Łukasz Ciemiński jest historykiem sztuki i etnografem, asystentem w dziale etnografii Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, kolekcjonerem artystycznych wyrazów religijności ludowej. Zbiera oleodruki z wiejskich chat, gipsowe figury świętych i współczesną plastykę neoludową. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.

Po wykładzie nastąpi formalna część spotkania Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Toruniu, na którą również zapraszamy.

[Uwagi techniczne: Platforma BigBlueButton, na której się spotkamy jest intuicyjna, nie wymaga też żadnego logowania, niemniej możemy wpisać swoje imię i nazwisko lub tylko imię. Udostępniony link po prostu klikamy lub wklejamy w swoją przeglądarkę. Klikamy „Dołącz”, zaznaczamy opcję „Używam mikrofonu” (to można włączać i wyłączać, pierwszy wybór przy wejściu determinuje jednak nasz udział w spotkaniu). Potem możemy udostępnić kamerę (klikając już ikonkę kamery, również proces każdorazowo odwracalny). Uwaga jeśli jesteśmy na spacerze, na mieście czy gdziekolwiek, w tym spotkaniu możemy również uczestniczyć na swoim telefonie, smartfonie, tablecie etc.]

powrót »

Wpis z kategorii Wydarzenie