„Jedzie jedzie Zelman”, czyli Zelman Wolfowicz między historią a etnografią

29 listopada 2021, wprowadził(a) ot

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Toruniu wraz z Katedrą Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) oraz toruńskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, zaprasza na wykład dra hab. Tomasza Wiślicza, profesora Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, pt. „Jedzie jedzie Zelman”, czyli Zelman Wolfowicz między historią a etnografią, który odbędzie się dnia 2 grudnia 2021 r., godz. 17:30. Wykład odbędzie się w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Spotkanie będzie także okazją do dyskusji wokół książki autorstwa prof. Tomasza Wiślicza, pt. „Zelman Wolfowicz i jego rządy w starostwie drohobyckim w połowie XVIII w.” Zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką antropologii historii, związków etnografii i historii oraz tworzenia w tym kontekście legendarnych historii, wyobrażonych rzeczywistości i etnograficznych fikcji.

Tematyka wykładu: Co ma wspólnego Zelman z popularnej pieśni ludowej z historycznym Zelmanem Wolfowiczem, faktorem hetmanowej Doroty Tarłowej i faktycznym zarządcą starostwa drohobyckiego w połowie XVIII wieku? Otóż – nic. A mimo to od półtora wieku postaci te wciąż są utożsamiane zarówno w publicystyce, legendzie, jak i niektórych pracach naukowych. Chciałbym pokazać w jaki sposób warunki rozwoju etnografii i historii narodowych w tym czasie stworzyły i podtrzymywały tę wizję, wzajemnie dostarczając sobie argumentów.
dr hab. Tomasz Wiślicz, profesor Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, członek Komitetu Nauk Historycznych PAN. Zainteresowania badawcze: historia społeczna i kulturowa czasow nowożytnych, teoria historii. Autor m.in. książek: „Zelman Wolfowicz i jego rządy w starostwie drohobyckim w połowie XVIII w.” (Kraków 2020), „Upodobanie: Małżeństwo i związki nieformalne na wsi polskiej XVII-XVIII wieku. Wyobrażenia społeczne i jednostkowe doświadczenia” (Wrocław 2012); „Zarobić na duszne zbawienie. Religijność chłopów małopolskich od połowy XVI do końca XVIII wieku” (Warszawa 2001).

powrót »

Wpis z kategorii Wydarzenie