Muzyka ludowa i polityka

12 października 2021, wprowadził(a) ot

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Toruniu wraz z Instytutem Nauk o Kulturze UMK i Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu zaprasza na spotkanie „Muzyka ludowa i polityka”, które odbędzie się w czwartek 21 października 2021 r. o godz. 18.00 w Kinie Centrum w Toruniu (ul. Wały gen. Sikorskiego 13). Wstęp wolny. Spotkanie będzie okazją do promocji najnowszego tomu czasopisma „Literatura Ludowa. Journal of Folklore and Popular Culture”, poświęconego muzyce ludowej i polityce. Wydarzeniu będzie towarzyszyć pokaz filmu „Agonia”, w którym weźmie udział Adam Strug – scenarzysta i narrator filmu.

Literatura Ludowa. Journal of Folklore and Popular Culture jest recenzowanym kwartalnikiem naukowym wydawanym przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze/Polish Ethnological Society. Celem czasopisma jest stworzenie międzynarodowego i interdyscyplinarnego forum umożliwiającego dyskusję i prezentację wyników badań nad historycznymi i współczesnymi formami folkloru oraz kultury popularnej. Czasopismo publikuje oryginalne artykuły z zakresu folklorystyki, antropologii kultury i studiów kulturowych oraz pokrewnych dziedzin zajmujących się analizą zjawisk dotyczących języka, literatury, historii, religii, widowisk, komunikacji i nowych mediów. Od 2021 roku Redaktorem naczelnym czasopisma jest dr hab., prof. UMK Piotr Grochowski, a sama Redakcja mieści się w Instytucie Nauk o Kulturze UMK (ul. Fosa Staromiejska 3). Czasopismo udostępnia kolejne tomy na Akademickiej Platformie Czasopism. Najnowszy numer (2021: 1) „Muzyka ludowa i polityka” jest także do nabycia w tradycyjnej formie drukowanej.

Filmowy dokument „Agonia” to porywająca podróż w świat muzyki tradycyjnej widzianej oczami charyzmatycznego narratora Adama Struga. To podróż przez jej zmierzch, próba przyjrzenia się i opisania dzisiejszego stanu rzeczy. Głównym tematem będzie jej agonia – śmierć muzyki przekazywanej drogą ustną – odchodzi dawny model słyszenia i wykonawstwa. Na naszych oczach odchodzą ostatni jej reprezentanci, pokolenie urodzone przed pierwszą i drugą wojną światową. Wraz z nimi kończy się pewien etap (zwiastun filmu).

powrót »

Wpis z kategorii Wydarzenie