Spotkanie PTL OT – styczeń 2021

22 grudnia 2020, wprowadził(a) ot

Serdecznie zapraszamy na zebranie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Toruniu, które odbędzie się w formie on-line we wtorek 19 stycznia 2021 r. o godz. 18.00, przy pomocy platformy BigBlueButton, link do spotkania:  https://vc.umk.pl/b/raf-khx-nth. Zebranie rozpocznie się wykładem Łukasza Ciemińskiego, pt. „Figura Matki Boskiej Skępskiej jako wizerunek acheiropoietyczny”. Prelegent omówi zagadnienie antropologii wizerunku cudownego na przykładzie figury Matki Boskiej Skępskiej, opierając swą analizę na metodzie badania antropologii obrazu Hansa Beltinga i Davida Freedberga oraz na badaniach terenowych i źródłach literackich. W ten sposób zostanie poruszona kwestia przedstawienia, którego „ludzka dłoń nie robiła”. Łukasz Ciemiński jest historykiem sztuki i etnografem, asystentem w dziale etnografii Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, kolekcjonerem artystycznych wyrazów religijności ludowej. Zbiera oleodruki z wiejskich chat, gipsowe figury świętych i współczesną plastykę neoludową.

Po wykładzie nastąpi formalna część spotkania. Prosimy o niezawodne przybycie. Zapraszamy wszystkich członków PTL OT, osoby zainteresowane działalnością naszego Oddziału, a także zamierzające wstąpić w nasze szeregi.

[Uwagi techniczne: Platforma BigBlueButton, na której się spotkamy jest intuicyjna, nie wymaga też żadnego logowania, niemniej możemy wpisać swoje imię i nazwisko lub tylko imię (pracownicy UMK mogą, choć nie muszą, zalogować się). Udostępniony link po prostu klikamy lub wklejamy w swoją przeglądarkę. Klikamy „Dołącz”, zaznaczamy opcję „Używam mikrofonu” (to można włączać i wyłączać, pierwszy wybór przy wejściu determinuje jednak nasz udział w spotkaniu). Potem możemy udostępnić kamerę (klikając już ikonkę kamery, również proces każdorazowo odwracalny). Uwaga jeśli jesteśmy na spacerze, na mieście czy gdziekolwiek, w tym spotkaniu możemy również uczestniczyć na swoim telefonie, smartfonie, tablecie etc.]

powrót »

Wpis z kategorii Wydarzenie