Wielka mi rzecz

14 grudnia 2021, wprowadził(a) ot

9 lutego 2022 r. ponownie obchodzić będziemy Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej i z tej okazji Polskie Towarzystwo Ludoznawcze zaprasza do wzięcia udziału we wspólnej akcji zatytułowanej „Wielka mi rzecz”. Tym razem zapraszamy do zabawy w nurcie antropologii rzeczy zajmującym się badaniem stosunku człowieka do rzeczy/przedmiotów, człowieka i jego relacji do materialności, a także całą towarzyszącą temu zjawisku strefą symboliczną. Wspólnie spróbujmy znaleźć odpowiedzi na pytanie: po co nam przedmioty? co one mówią o nas? co my możemy powiedzieć o nich? Wybierzcie jakiś przedmiot (lub grupę przedmiotów), opowiedzcie ich historię, podzielcie się refleksją czym one dla Was są. Nagrajcie krótki film i wyślijcie go do 31 stycznia 2022 r. na adres biura PTL: ptl@ptl.info.pl

Akcja ma na celu prezentację za pomocą krótkiego filmu (ok 1-2 minuty) rzeczy pamiątkowych, nietypowych (albo typowych), ważnych lub obdarzanych sentymentem. Nagrany materiał zostanie wyemitowany na kanale PTL w serwisie YouTube.pl oraz w serwisie społecznościowym Facebook. Uczcijmy wspólnie Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej przypadający w dniu, w którym zostało powołane nasze Towarzystwo – a było to 9 lutego 1895 roku we Lwowie. Pokażmy co skrywają nasze prywatne szuflady, szafy i strychy, uniwersyteckie gabinety i biblioteki oraz muzealne magazyny. Dajmy rzeczom drugie życie!

INSTRUKCJA:
1. Wybierz ciekawy przedmiot, z którym wiążą się ważne i/lub zabawne wspomnienia związane z Twoim życiem, regionem, miejscem pracy lub miejscem badań itp.
2. Opowiedz jego historię i nagraj swoją wypowiedź (wystarczy za pomocą kamery wbudowanej w telefon)
3. Swoje nagranie zakończ słowami: Najlepsze życzenia z okazji Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej! Czytał/a IMIĘ i NAZWISKO + afiliacja (np. z Oddziału PTL w Krakowie lub Stowarzyszenie Miłośników Tradycji)
4. Prześlij gotowy materiał mailem na adres naszego biura ptl@ptl.info.pl najpóźniej do 31 stycznia 2022 r.
5. Przesłanie filmiku jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na jego publikację w serwisie społecznościowym Facebook oraz mediach prowadzonych przez PTL.

powrót »

Wpis z kategorii Ogłoszenie