TORUŃSKIE SEMINARIA LUDOZNAWCZE – seminarium 4

28 maja 2009, wprowadził(a) admin

klekotmini28 maja 2009 r. o godzinie 18:00 sala widowiskowa Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej po raz kolejny zapełniła się słuchaczami. Tym razem okazją do spotkania był wykład dr Ewy Klekot pt. “Zwiedzanie zabytków dziedzictwa narodowego: praktyka społeczna między polityką i turystyką”. Prelekcja odbyła się w ramach Toruńskich Seminariów Ludoznawczych, cyklu organizowanego przez nasz Oddział.

Dr Ewa Klekot jest adiunktem w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada magisterium z etnografii i archeologii oraz doktorat z nauk o sztuce. Do jej naukowych zainteresowań należy badanie znaczeń rzeczywistości materialnej, szczególnie tych jej elementów, które skłaniają ludzi do podjęcia pewnych działań, do emocjonalnej reakcji w przypadku kontaktu z nimi. Dr Ewa Klekot to również tłumaczka światowej literatury antropologicznej, jest autorką przekładów m. in. prac: Kirsten Hastrup, „Droga do antropologii. Między doświadczeniem a teorią”; Marcel Griaule, „Bóg Wody (z Arnoldem Lebeufem)”; Zygmunt Bauman, „Globalizacja”; Ulf Hannerz, „Odkrywanie miasta”.

W swoim wystąpieniu dr Ewa Klekot przedstawiła wyniki swoich wieloletnich badań Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Zamku Królewskiego na Wawelu. W szczególnym zainteresowaniu naszego Gościa leżał problem stosunku do przeszłości oraz do zabytków dziedzictwa narodowego, wizualności oraz autentyczności. Dr Ewa Klekot, omawiając stosowane przez te instytucje narracje oraz sposoby konstruowania wiedzy, odwołała się do terminów “strategia” i “taktyka”, zaproponowanych przez francuskiego badacza Michela de Certeau.

Po wykładzie, dr Ewa Klekot, odpowiadała na liczne pytania zgromadzonych słuchaczy.

Spotkanie prowadziła dr Olga Kwiatkowska, wiceprezeska PTL OT.

Żaneta Kopczyńska

Zdjęcia autorstwa Jakuba Kopczyńskiego:

powrót »

Wpis z kategorii Wydarzenie