Albańskie i serbskie pieśni epickie

19 marca 2013, wprowadził(a) ot

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Toruniu
w ramach cyklu
Toruńskie Seminaria Ludoznawcze
zaprasza na wykład

RigelsaHalili

Albańskie i serbskie pieśni epickie

26 marca 2013 r., godz. 18:00
Muzeum Etnograficzne w Toruniu

.
.

Wykład będzie ilustrowaną materiałami audio-wizualnymi etnologiczną opowieścią o lokalnych odmianach śpiewu epickiego wśród Serbów i Albańczyków, o wielości form i wariantów pieśniowych, a także o wykorzystywaniu pieśni epickich w procesie tworzenia tradycji narodowych i społeczno-politycznych implikacjach takich zabiegów.

Dr RigelsHalili – antropolog kultury, filolog, historyk. Urodził się w roku 1975 w Gjirokastrze (Albania). Tam ukończył szkołę podstawową i liceum „AsimZeneli”. Od roku 1995 mieszka w Warszawie.Studiował antropologię i animację kultury na Wydziale Polonistyki UW oraz stosunki międzynarodowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Studia doktoranckie odbył w Szkole Nauk Społecznych PAN, gdzie w 2009 roku obronił doktorat zatytułowany „Oralność i piśmienność. Epika ludowa wśród Albańczyków i Serbów”. Prowadził badania terenowe w Serbii, Albanii i Kosowie. W latach 2004−2005 przebywał jako stypendysta w School of Slavonic and East EuropeanStudies w Londynie. Tamże w latach 2007−2010 kierował programem studiów albańskich jako Nashfellow in Albanianstudies. Od października 2010 roku adiunkt w Instytucie Filologii Słowiańskiej UMK w Toruniu.

W roku 2012 opublikował monografię Naród i jego pieśni. Rzecz o oralności, piśmienności i epice ludowej wśród Albańczyków i Serbów, która ukazuje związki między oralnością, piśmiennictwem oraz epiką ludową a kształtowaniem się tożsamości narodowej na Bałkanach ─ wśród Albańczyków i Serbów.

Publikację tę będzie można kupić podczas spotkania.

Rysunek przedstawia: UrošPredić (1857-1953) – Kids around a “gusle” player – study, published in Serbian Illustrated Newspaper, 1882, Serbian National Library

powrót »

Wpis z kategorii Bez kategorii